שטייגן פורטל עולם התורה
מבזקים
> ציור לפרשת השבוע להורדה!
מאת הצייר ר' יוני גרשטיין הי"ו


 שעון מעורר

פורטל המרצים
המרצים החרדים המומלצים
לזכר מורשת והנצחת
מרן רבי עובדיה יוסף זצוק"ל


פרסום יהודי

עכשיו באתר שטייגן
504 אורחים
עיקר וטפל

ברכת עוגת גבינה

6/06/2011

עוגות גבינה שנותנים מילוי רב של גבינה על רביד בצק ונאפה יחד, מברך מזונות ופוטר הכל. זולת* אם הרדיד הבצק דק מאוד שכמעט אין טעמו נרגש והמילוי הרבה שאז מברך על המילוי ופוטר הבצק.

ואם העוגות הנ"ל נעשו באופן שלא נאפה הבצק יחד עם המילוי אלא שהניחוהו** אחר האפיה, אזי אם המילוי מועט, או כשיש פרוסות דקות, שעיקר הכוונה על המזונות והמילוי בא כתוספת, מברך בורא מיני מזונות ופוטר הכל. אבל אם המילוי מרובה באופן שדעת האדם כעיקר גם עליו, מברך בורא מיני מזונות על העוגה (ואוכל מעט ממנה ללא המילוי), ואחר כך מברך את ברכת המילוי (ואוכל מעט ממנה ללא העוגה), ואחר כך יכול לאכול משניהם.

 

ואם שכבת הבצק דקה מאוד עד שכמעט אין נרגש כלל טעה נגד המילוי הרב שמונח עליהם מברך רק על המילוי.

 

הערות

 

*בספק, יוכל להפריד מהמזונות ולברך עליה (ובכוונה שלא לפטור המילוי) ואיכל קצת, ואחר כך יברך על הגבינה ויאכל קצת מהם בנפרד.

 

** ויש מיני עוגה הנעשים באופן שבתחילה אופים את מין הבצק בלבד, ואחר כך מניחים עליה המילוי ומכניסים אותה שוב לתנור לאפיה חוזרת, וכתב בס' וזאת הברכה פי"א אות ג' בשם הגרי"ש אלשיב שליט"א שדינה כדין "נאפו יחד".

(פסקי תשובות סי' רי"ב ס' י"ד)

עוד מברכות - עיקר וטפל
ברכת עוגת גבינה, 6/06/2011

© כל הזכויות שמורות לבעלי התכנים ולאתר שטייגן
עצם הגלישה והשימוש באתר הינו הודאה על הסכמה לתנאי השימוש.התכנים באתר נשלחים ע"י גולשים. אנו עושים את מירב המאמצים לבדוק זכויות יוצרים לתוכן. אם בכל זאת ישנו תוכן השייך לך או שאתה בעל הזכויות או כל תוכן פוגע אנא פנה אלינו דרך "צור קשר"
או בפקס 08-63608080  ונסירו מיידית. תודה על שיתוף הפעולה.
שותפים לאחזקת האתר:  
בסיוע עמותת חינוך וסיוע באהבה מ.ע. 580418440
אחסון אתרים יהודי מתקדם ציוד משרדי לעסקים אנטי וירוס

בניית אתרים בניית אתרים