שטייגן פורטל עולם התורה
מבזקים
> ציור לפרשת השבוע להורדה!
מאת הצייר ר' יוני גרשטיין הי"ו


 שעון מעורר

פורטל המרצים
המרצים החרדים המומלצים
לזכר מורשת והנצחת
מרן רבי עובדיה יוסף זצוק"ל


פרסום יהודי

עכשיו באתר שטייגן
478 אורחים
חדשות ואירועים

"עוז והדר" - למי שבאמת רוצה ללמוד חולין

20/06/2011

המוטו המרכזי שחרט מכון עוז והדר על דגלו לאפשר לכל יהודי ללמוד ולהבין את הגמרא- מקבל משמעות כפולה ומשנה חשיבות לקראת תחילת לימוד מסכת חולין במסגרת הדף היומי? תלמידי חכמים מופלגים משבחים את תמונות התלת-מימד הייחודיות ל'עוז והדר', שנועדו להמחיש ללומדים מושגי יסוד בדיני טריפות

לקראת התחלת לימוד מסכת חולין במסגרת הדף היומי, השלים מכון עוז והדר את הדפסת המהדורה המושלמת והמפוארת של מסכת חולין. גם במערכת 'מתיבתא' מבית היוצר של ממלכת התורה 'עוז והדר' השלימו שנים רבות של השקעה ומאמצים כבירים בעריכת מסכת חולין על שלל המדורים השונים, שכולם כחטיבה אחת נועדו לסייע ללומדים, ובמיוחד ללומדי הדף היומי, להבין את הגמרא על בוריה. 
  

מסכת חולין שונה מעט משאר המסכתות שבש"ס, כאשר הלומד נתקל במושגים חדשים ומופשטים. במקום לראות סוכה מול עיניו, או שור שנגח את הפרה, הוא נתקל באיברי בהמות שמעולם לא ראה ואינו יכול אפילו לדמיין את מראיהם. לא תמיד הוא מבין מה זה 'בוקא דאטמא' או חלקים אחרים של הבהמה. גם כשהוא כבר מבין היכן נמצא הבוקא דאטמא, מראה האיבר אינו לפניו, מבנה האיבר לא תמיד ידוע לפרטיו השונים והוא מתקשה וכמעט שאינו מסוגל להבין את כוונת הגמרא, בוודאי שלא לרדת לשורשי הדינים ועיקרי ההלכות.

ההיתקלות לראשונה במושגים עלומים כמו גם הקושי לחוש ולהרגיש את איברי הבהמה, מקשים מאוד על הלומד בבואו להיכנס לשערי במסכת. ישנם שמפחד הקשיים הללו נרתעים ואינם מתחילים כלל בלימוד המסכת. לעומתם רבים מלומדי הדף היומי או סתם לומדים שכבר כן נגשו ללימוד מסכת חולין בחדוותא דאורייתא, נתקלו במושגים חדשים שלא היו מוכרים להם, ולמרבה הכאב זנחו את הלימוד הזה. גם צורבים ותלמידי חכמים שלא למדו בימי נעוריהם את המסכתא הזו מתקשים בה מאוד.

במכון 'עוז והדר' יגעו ועמלו להגיש ללומדי התורה תורה מפוארה בכלי מפואר. החל מעמוד הגמרא שסוקלו ממנו כל הטעויות והשיבושים שנפלו במהדורות השונות שנדפסו במשך השנים. יוחד מדור מיוחד להגהות וציונים, ועמוד הגמרא כולו נערך מחדש תוך שימוש בגופני עוז והדר הידועים כמשובבי עין ונוחים במיוחד לקריאה ועיון. וכמעשהו בכרכים הראשונים של קדשים במסכתות זבחים ומנוחות, כך מעשהו במסכת חולין שכל עמודי הגמרא עברו בדיקה מקיפה והגהה מדוקדקת עד שכל הרואה אומר ברקאי.

ברכה מיוחדת קובע לעצמו הקונטרס המהודר המצורף למסכת חולין שבהוצאת עוז והדר, שבו כונסו ציורים ואיורים הפותחים בפני הלומד צוהר להלכות טריפות. לראשונה יכול הלומד לראות בציור תלת מימד את מראה החלקים הפנימיים של הבהמה, להבין מה תפקידו של כל איבר ומדוע כשניזוק אותו איבר נטרפת הבהמה. חלקי הבהמה המופשטים לכאורה, מקבלים ממשות המאפשרת ללומד להבין היטיב את דברי הגמרא.

תלמידי חכמים שהקונטרס עבר את שבט ביקורתם לא חדלו מלשבח את העבודה המאומצת והמושלמת שהושקעה בקונטרס שכל המעיין בו לא יכול שלא להבין את הגמרא. ניתן לומר בפה מלא שהקונטרס הזה יחולל אי"ה מהפך של ממש בהבנת הגמרא ויאפשר לרבבות יהודים להצטרף ללומדי ויודעי מסכת חולין.

במערכת מתיבתא מבית היוצר של ממלכת התורה עוז והדר השלימו בימים אלו את הדפסתם של מהדורות מתיבתא השונות. כדרכו של מכון עוז והדר שכל העת משביח את יבולו ומעשיר את יצירותיו התורניות, יוחד מזה כמה שנים צוות מובחר של תלמידי חכמים מופלגים מבכירי עורכי 'עוז והדר' העובד תחת פיקוח הדוק וצמוד של רמי"ם וראשי ישיבות, כדי לחבר פירוש צח ובהיר על מסכת חולין, בתוספת מדורי ביאור, ליקוטי ראשונים והרחבת הסוגיות לתועלת הלומדים. עמלם הרב הניב פרי הילולים בדמותם של מהדורות מתיבתא השונות שהצד שהווה שבכולם שנועדו להקל על הלומד ולסייע לו להבין את דברי הגמרא באר היטיב, לרדת לנבכי הסוגיות עד שגם המורכבות והסבוכות שבהם מחוורים כשמלה וכל הרוצה ללמוד יבוא ויטול. 

המהדורה המקוצרת 'שפה ברורה' מתייחדת בפירוש קצר רהוט וברור שבו משולב כל לשון הגמרא. הביאור נכתב ע"י תלמידי חכמים מופלגים בעלי כשרון כתיבה מעולה, בשים דגש על ביאור כל דברי הגמרא, עם הקדמות והסברים לסוגיות מורכבות. בתחתית העמוד שולבו הערות הנחוצות ללומד אופן שכל שאלה שהלומד עתיד להיתקל בה לכאורה תקבל מענה מיידי. יחפוץ הלומד יוכל לעיין בהערות ולמצוא תשובה, ואם אינו חפץ להתעכב יוכל להמשיך ברצף הלימוד בביאור הפשט.

במהדורה המורחבת מופיעים כל המדורים השונים. החל מביאור הפשט בהרחבה, עם הערות המעשירים את הלומד ומרחיבים את יריעת ידיעותיו. עבור לילקוט ביאורים שבו הובאו כל דברי הראשונים והאחרונים הנוגעים לסוגיא, מסודרים ועורכים כשולחן ערוך לפני הלומד.  

רבבות לומדי התורה עתידים להתענג ולהתבשם ממהודרות הש"ס השונות של מכון 'עוז והדר' ו'מתיבתא' אשר ישביחו את משנת תלמודם עשרת מונים, בכמות ובאיכות.

עוד חדשות ואירועים
מבצע אדיר לרגל שמחת 'עוז והדר' עם השלמת סדרת 'אור החיים המבואר', 20/06/2013
גמרות 'מתיבתא' עם ביאורי הגמרא בעימוד חדשני ומרהיב עין, 19/06/2013
חדש! משלוחי מנות ייחודיים ומפתיעים למנהלי מוסדות וארגונים , 13/02/2013
זמירות חנוכה 'מתיבתא', 7/12/2012
רוכשים מנוי לחיים של תורה, 23/07/2012
חדש ובלעדי לשטייגן! חוברת לל"ג בעומר תשע"ב להורדה!, 9/05/2012
הגדה של פסח בגדי השרד לרבינו יעקב אביחצירא זצוק"ל, 29/03/2012
הגדה של פסח אור החיים המבואר, 29/03/2012
זמירות שבת קודש 'מתיבתא' יצירת מופת מפוארת מממלכת התורה 'עוז והדר', 29/01/2012
ספרי מרן אביר יעקב זיע"א, 22/01/2012
Next Page 

© כל הזכויות שמורות לבעלי התכנים ולאתר שטייגן
עצם הגלישה והשימוש באתר הינו הודאה על הסכמה לתנאי השימוש.התכנים באתר נשלחים ע"י גולשים. אנו עושים את מירב המאמצים לבדוק זכויות יוצרים לתוכן. אם בכל זאת ישנו תוכן השייך לך או שאתה בעל הזכויות או כל תוכן פוגע אנא פנה אלינו דרך "צור קשר"
או בפקס 08-63608080  ונסירו מיידית. תודה על שיתוף הפעולה.
שותפים לאחזקת האתר:  
בסיוע עמותת חינוך וסיוע באהבה מ.ע. 580418440
אחסון אתרים יהודי מתקדם ציוד משרדי לעסקים אנטי וירוס

בניית אתרים בניית אתרים